Lincoln County’s TRUSTED news source.

Click here to stay informed and subscribe to the The Lincoln Journal.

Click #isupportlocal for more information on supporting our local journalists.

First team

Offense

QB Gavin Lochow 6-0 205 Jr. Huntington High

RB Jackson Fetty 6-0 210 Sr. Cabell Midland

RB Isaiah Smith 6-0, 193 Sr. Lincoln County

RB Mason Moran 6-1 175 Sr. Cabell Midland

WR Ty Perkins 6-3 175 Jr. Ironton

WR Noah Waynick 6-2 185 Sr. Huntington High

OL Rylan Cecil 6-1 254 Sr. Ironton

OL Isaac Clary 6-8 310 Jr. Gallia Academy

OL Logan Fischer 6-3 225 Sr. Cabell Midland

OL Justice Hutchison 6-5 275 Sr. Cabell Midland

OL Maxwell Wentz 6-4 285 Sr. Huntington High

U Dalton Fouch 5-11 165 Jr. Spring Valley

U Ben Turner 5-9 160 Sr. Spring Valley

Defense

DL Ashton Duncan 6-3 220 Sr. Ironton

DL Donovan Garrett 6-2 220 Jr. Huntington High

DL Nemo Roberts 6-0 275 Sr. Cabell Midland

DL James Scott 6-0 285 Sr. Huntington High

LB Brogan Brown 6-2 215 Sr. Hurricane

LB J.D. Brumfield 6-0 210 Sr. Fairland

LB Tyrees Smith 6-3 210 Sr. Huntington High

LB Angelo Washington 6-3 235 Sr. Ironton

DB Ty Bartrum 6-1 195 Sr. Spring Valley

DB Zah Zah Jackson 5-10 175 Fr. Huntington High

DB Chandler Schmidt 6-1 195 Sr. Cabell Midland

U Corbin Page 6-5 260 Sr. Spring Valley

U Zander Schmidt 6-0 205 Sr. Fairland

Special teams

K Jonny Aya-ay 5-9 150 So. Huntington High

P Scout Arthur 6-0 165 Sr. Huntington High

KR Alex Smith 6-0 160 Jr. Cabell Midland

Second team

Offense

QB Ismael Borrero 6-1 185 Sr. Hurricane

RB Chase Hall 6-2 200 Jr. Coal Grove

RB Curtis Jones, Jr. 6-1 205 So. Huntington High

RB Jaquez Keyes 6-1 207 Jr. Ironton

WR Ricky Padron 6-2 202 Sr. Ashland

WR Landen Wilson 6-0 180 Jr. Ironton

OL Michael Lunsford 6-3 245 So. Cabell Midland

OL Robby Martin 6-4 255 So. Huntington High

OL Blake Messer 6-4 260 Sr. Ashland

OL Cole Petry 6-4 235 Sr. Spring Valley

OL Shawn Rouse 6-5 255 Jr. Cabell Midland

U Ryan Wolfe 6-2 190 Jr. Cabell Midland

U Jace Caldwell 6-0 200 Sr. Spring Valley

Defense

DL Nick Burns 6-0 280 Sr. Chesapeake

DL Nate Cochran 6-3 290 Sr. Ironton

DL Matthew Hall 6-0 205 Sr. Spring Valley

DL Casey Hudson 6-3 230 Sr. Fairland

LB David Bradshaw 6-0 200 Sr. Huntington High

LB Cannon Lewis 6-2 200 So. Cabell Midland

LB Lucas Rippetoe 6-1 205 Jr. Hurricane

LB Cody Shy 6-0 225 Jr. Spring Valley

DB Amari Felder 5-9 190 Jr. Huntington High

DB Aaron Masters 6-0 170 Sr. Ironton

DB Khalief Tye 5-11 170 So. Huntington High

U Dalton Caldwell 6-1 155 Sr. Spring Valley

U Tevin Taylor 6-0 190 Sr. Cabell Midland

Special teams

K Matt Sheridan 5-9 160 Sr. Ironton

P Nathan Totten 6-1 180 Jr. Russell

KR Nakyin Harrell 5-10 145 Sr. Huntington High

Offensive Player of the Year: Gavin Lochow, Huntington High.

Defensive Player of the Year: Ty Bartrum, Spring Valley.

Coach of the Year: Billy Seals, Huntington High.

Honorable-mention

Offense

QB: Glenn Bates, Lincoln County; Tayden Carpenter, Ironton; Peyton Jackson, Fairland; Logan Lundy, Raceland; Evan Roach, Point Pleasant; Bradley Rose, Russell; Tyler Sammons, Greenup County; Bailey Thacker, Ashland; Ryan Wolfe, Cabell Midland.

RB: Levi Best, Symmes Valley; Eli Blackburn, Tolsia; Camaron Collins, Boyd County; David Dingess, Tolsia; Owen Hankins, Rock Hill; Amar Howard, Ironton; Gavin Jeffers, Point Pleasant; Vinnincio Palladino, Ashland; Aris Pittman, Ashland; Ethan Patterson, Symmes Valley; Andre Richardson-Crews, Russell; Elijah Rivera, Hurricane; Kobe Van Hoose, Wayne; Noah Wallace, Raceland.

WR: Kenyon Franklin, Gallia Academy; Chase Hager, Hurricane; Trey Holbrook, Boyd County; Terrell Jordan, Ashland; Perry Kingrey, Coal Grove; Kam Kitts, Fairland; Connor Hughes, Raceland; Kam Kitts, Fairland; Ricky Padron, Ashland; Malik Pegram South Point; Cody Schultz, Point Pleasant; Josh Thornton, Boyd County.

OL: Zane Albright, Rock Hill; Riley Boggs, Ironton; Zane Christian, Ashland; Brayden Connolly, Point Pleasant; Will Farley, Raceland; Isaiah Hagley, Cabell Midland; Caden Johnson, Hurricane; Maurice Long, South Point; Connor Lykins, Greenup County; C.J. McCall, Ironton; Blake Messer, Ashland; Josh Pauley, Huntington High; Steven Rhoades, Fairland; Brad Wheeler, Coal Grove.

Defense

DL Max Coburn, Russell; Brice Kirk, Russell; Camron Mitchell, Fairview; Blake Murrell, Ironton; Eli Patterson, Symmes Valley; Colby Price, Point Pleasant; Ethan Ratliff, Ashland; Mason Sammons, Greenup County; Skyeler Tallent, Boyd County; R.J. Ward, Fairland.

LB: Gavin Adkins, Huntington High; Lincoln Barnes, Ironton; Eric Billups, Ashland; Ean Combs, South Gallia; Cole Conlon, Raceland; Jaxon Damron, Wayne; Sawyer Edens, Ashland; Jeremy Harper, Fairview; Cole Hines, Gallia Academy; Isaiah Ingram, Ashland; Maddox McCallister, South Point; Nolan Shimp, Lincoln County; Steven Simpson, Coal Grove; Dakota Thompson, Boyd County; Grayson Walsh, Symmes Valley.

DB: Hunter Blagg, Rock Hill; Levi Blankenship, Chesapeake; Ben Bragg, Chesapeake; Cameron Carney, Hurricane; Michael Conklin, River Valley; Jarren Hicks, Coal Grove; JT James, Hurricane; Jacob Meade, Boyd County; Brett Mullins, Ashland; Levi Niece, Symmes Valley; Jordan Price, Huntington High; Zechariah Roberts, Cabell Midland; Dominic Schmidt, Cabell Midland; Jake Sexton, Ashland; Landon Wolfe, Wayne.

Special teams

K: Olivia Charles, Cabell Midland; Peyton Ison, Raceland; A.J. Lycans, Ashland; Landon Mosser, Spring Valley; Elle Wood, Point Pleasant.

P: Crosby Short, Spring Valley; Cole Thompson, Boyd County.

KR: Preston Childs, Wayne; Nas’jaiah Jones, Hurricane; Steeler Leep, Fairland.

Recommended for you